Nasze działania

Co robimy

Dla Fundacji, założonej 29 lipca 2005 roku, najważniejsze jest, aby zapewnić wszelaką opiekę, wsparcie oraz pomoc dzieciom i osobom dorosłym z niepełnosprawnością słuchu oraz dodatkowymi
zaburzeniami. W ramach działań, wspieramy również ich rodziny i bliskich. Nasze intensywne działania dotyczą przede wszystkim (ale nie tylko) pracy Ośrodka Wsparcia dla podopiecznych. Tu odbywają się zajęcia dydaktyczne pod fachową opieką. Ośrodek powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich członków Zarządu, rodziców podopiecznych oraz ludzi dobrej woli. Mieści się w Warszawie, przy ul. Olszowej 12.

W ramach ogłaszanych konkursów, otrzymywaliśmy i otrzymujemy dotacje z Urzędu m. st. Warszawy, które są wykorzystywane na prowadzenie zajęć edukacyjnych, opiekuńczo – wychowawczych, terapeutyczno–rehabilitacyjnych i sportowo–rehabilitacyjnych w Ośrodku. Nasze sprawozdania i przedstawiane dokumenty ponoszonych kosztów, były i są akceptowane przez właściwych merytorycznie pracowników Urzędu.

W latach 2005-2015, zgodnie z naszą tradycją – w celu pozyskania przyjaciół Fundacji i środków finansowych z przeznaczeniem na cele statutowe, organizowaliśmy co roku „Bale Charytatywne”. W trakcie ich odbywały się aukcje różnych przedmiotów darowanych przez ludzi dobrej woli, specjalnie na tę okazję oraz prac wykonanych przez podopiecznych. Mamy szczęście, że na swojej drodze spotykaliśmy i wciąż spotykamy życzliwych ludzi, którzy nas wspierają. Między innymi, w 2007 roku dzięki ich serdeczności i zaangażowaniu, na rzecz naszej Fundacji charytatywnie wystąpił znany i lubiany zespół „PERFECT”. W warszawskim klubie „STODOŁA” Ci wspaniali artyści porwali swoim koncertem ponad 1200 osób w różnym wieku.

Podczas działalności naszej Fundacji, organizowaliśmy również we współpracy z Instytutem Głuchoniemych turnusy rehabilitacyjno-edukacyjne tzw. „Zielone Szkoły”. Ich programy obejmowały zarówno zajęcia dydaktyczne, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną z Instytutu Głuchoniemych oraz naszego Ośrodka Wsparcia Specjalistycznego, jak też zabawę i odpoczynek. Atrakcyjne położenia ośrodków, sprzyjały spacerom niezwykle urokliwymi terenami i wycieczkom po okolicach.
Każdy z podopiecznych, ze względu na swoją niepełnosprawność, musi wyjeżdżać z rodzicem lub opiekunem, a niektórzy przy swoich schorzeniach nawet z dwoma. Z każdego wyjazdu mamy bogatą dokumentację, dużo zdjęć, a nasi podopieczni wiele różnorakich pamiątek, dyplomów a przede wszystkim wspomnień.
Na wszystkich naszych wyjazdach są specjalne zajęcia z nauki języka migowego prowadzone dla rodziców i opiekunów uczestników.

Gdzie byliśmy

  • w 2006 roku, w nadmorskim Ośrodku „SARGUS” we Władysławowie. Uczestnicy wyjazdu (w tym wielu po raz pierwszy było nad morzem) spędziło miło 10 dni,
    z atrakcyjnymi wycieczkami autokarowymi do Gdańska (ze spacerem po pięknej Starówce), Sopotu (ze spacerem po słynnym molo) oraz Helu (w połączeniu z rejsem statkiem).
  • w 2007 roku, w nadmorskim Ośrodku „Mierzeja w Sztutowie. Dla podopiecznych, ich rodziców i opiekunów oraz nauczycieli zorganizowano wycieczkę do Krynicy Morskiej, gdzie podczas spaceru piękną plażą szukaliśmy bursztynów.
  • Od 2008 roku spędzamy wakacje w Ośrodku „Alga 2005” w Karwii, nadmorskiej miejscowości powiatu puckiego. Jej położenie, piękno okolicznych lasów i czysta, szeroka plaża sprawiły, że z przyjemnością tam wracamy co roku. Niezwykła życzliwość i wyrozumiałość gospodarzy sprawiły, że wszyscy czujemy się jak u siebie w domu. W Ośrodku mamy również zapewnione odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć dydaktycznych.
  • W miarę możliwości staramy się również organizować kilkudniowe wycieczki krajoznawcze. Jest to kolejna forma integracji społecznej naszych niepełnosprawnych podopiecznych osobami zdrowymi. Dzięki uprzejmości przyjaciół i ich wsparciu, byliśmy m.in. w Karkonoszach, na Litwie.